Koberec áno, alebo nie

Ani dnes nie sú na to zhodné názory. Prevládajú skupinky, ktoré koberec odmietajú- iní na neho nenechajú dopustiť.
Čo hovorí za zachovanie koberca v byte:

vysavač

  • Zvuková izolácia. Podlaha pokrytá kobercom výborne tlmí zvuk a práve preto, že perfektne absorbuje zvuk a tým uľahčuje susedom žiť. Keď má sused nad vami dieťa, ktorá sa hrá na zemi hoci len s kockami a nemá koberec- dole to je veľmi počuť,
  • Tepelná izolácia. Koberec zachováva teplo a ohrieva podlahu cez studené zimné večery. Z týchto dôvodov mnohí  starší naši krajania pokrývajú všetky podlahy v celom v byte.
  • Tvári sa ,že je čistý. Nečistota na koberci je oveľa menej nápadná než na linoleu alebo lamináte: môžete pokojne vynechať jeden deň vysávanie, Váš koberec si s tým poradí a prach a špinu dočasne ukryje.
  • Komfort. Keď vojdete do bytu rustikálne zariadeného s nádherným ručne tkaným perzským kobercom, určite na vás dýchne vôňa luxusu a komfortu.

 
Sú ale faktory, ktoré hovoria proti kobercom:

  • Prach. Pamätajte si,  prach sa výborne ukrýva v koberci. Doslova otrávi váš život. Každý rok sa zhromažďuje 2-3 kilogramy prachu v koberci a pod ním, takže koberec v dome môže viesť k alergiám, problémom s dýchaním a problémom so spánkom.
  • Odpadky. Koberce sú  vraj 4 000 krát viac špinavé ako záchodové sedadlá a sedemkrát horšie než takmer každá pešia ulica. Ako to vedci zistili neviem. Ale určite sa v koberci okrem už spomínaného prachu výborne držia chuchvalce vypadnutých vlasov, či neviditeľné čiastočky našej pokožky.
  • Parazity. Radšej nevieme a ani len nechceme veru vedieť, koľko malého hmyzu a mikroorganizmov žije v koberci. Áno sú dnes už kvalitné vysávače, ktoré sú schopné vo veľmi veľkej miere parazity doslova odsať z koberca. Väčšina obyvateľstva si ale taký drahý vysávač nekúpi a tak žije s parazitmi.  

koberec
Rozhodnutie je na každom z nás, ktorý faktor ho presvedčil a čo je pre koho to najdôležitejšie.