Zakážme heslá

Nehovorím o účtoch na Gmail-i ani na Facebooku. Tieto heslá potrebujú . Nemôžete predsa niekoho nechať čítať svoje súkromné správy alebo posielať email-y vo vašom mene. Ale o tých všetkých náhodných aplikácií vo vašom živote, ako je napríklad MyFitnessPal, ktorá v poslednom čase ohrozila účty 150 miliónov ľudí? Alebo Spotify, ktorá vás núti mať heslo, a potom vás nabáda k tomu, aby ste svoj playlist zdieľali so zvyškom sveta.

bezpečnost
 
Máme vsugerované, že čím viac hesiel tým vyššia bezpečnosť. Tým, že si chránime všetky účty, aj tie, ktoré sú pre nás nepodstatné, spoločnosti nás vystavujú väčšiemu riziku. Aplikácie by nemali mať heslá. Je to ilúzia bezpečnosti, vytvorená pre záujmy korporácií na vyhľadávanie údajov, nie jednotlivcov.
 
PÔVOD HESLA
Nie vždy sme mali heslá. Profesor Fernando Corbató pomohol vyvinúť prvé heslo v šesťdesiatych rokoch so zámerom chrániť hlavný počítač školy. Jeho znepokojenie spočívalo v tom, že tento jediný systém obsahoval informácie o všetkých a nie každý by mal mať prístup k takýmto druhom informácií.Vtedy bolo toto riešenie potrebné.  Bohužiaľ sa toto elegantné a jednoduché riešenie stalo nočnou morou.
A nie je to jediný vedec, ktorý ľutuje jeho zapojenie do kultúry hesiel. V roku 2003 William Burr vytvoril formulku, ktoré ste už určite počuli aspoň miliónkrát: Zmeňte svoje heslo každých 90 dní, použite kombináciu veľkých písmen, čísel a symbolov.
Služba správy hesiel zistila prostredníctvom vlastného výskumu, že zatiaľ čo 91% ľudí si uvedomuje, že používanie rovnakého heslo, je riskantné, 59% ľudí používa rovnaké alebo väčšinou to isté heslo. A 53% respondentov uviedlo, že počas posledných 12 mesiacov nezmenilo svoje heslá napriek rozšíreným informáciám o narušení bezpečnosti.
 
Jednoduché riešenie
V súčasnej dobe väčšina technologického priemyslu obviňuje používateľa – hlúpe, lenivé masy, ktoré používajú heslo 12345678. Spoločnosť Google vytvára špeciálny čip na ochranu hesiel pre svoje telefóný Pixel 3 a vytvára otvorené prostredie, ktoré umožňuje spárovať softvérové heslá s hardvérom – a to konkrétne s hardvérom telefónu vo vašom vrecku.

hakcer
 
Tento prístup napomáha k tomu, že existujúce heslá sú ešte bezpečnejšie, má to zmysel pre Gmail, Facebook, Twitter, Instagram a vašu banku. Ide o služby, ktoré slúžia aj ako naša verejná tvár, a tiež uchovávajú všetky druhy súkromných informácií, od správ až po hypotekárne platby, ku ktorým by ste mali mať prístup. Ak by sa však aj iné spoločnosti zaujímali o vašu bezpečnosť, heslá by jednoducho nepoužívali.
Zamyslite sa nad tým: Väčšina spoločností nechráni heslom vás ale chránia seba. Bolo by to úplne jednoduché ale Hulu nechce, aby niekto používal vaše predplatné zadarmo, a tak máte účet s heslom.
Potrebujeme heslá, lenže potrebujeme sa zamyslieť na tým koho vlastne ochraňujú či nás alebo niekoho iného ? V dnešnej dobe, kedy môžeme používať dvojitú autentifikáciu, spárovať účty so zariadením, heslá nám môžu viac ublížiť ako ochrániť.